Otevírací doby kostelů

Svatá Hora

Svatá Hora 590, 261 01 Příbram II

Bohoslužby:

Prohlídky:

Toto známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. století roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni. V roce 2015 byla rekonstruována. Jde také o jednu z nejcennějších staveb českého raného baroka. Podle legendy sošku P. Marie Svatohorské vyřezal z hruškového dřeva sám arcibiskup Arnošt z Pardubic v polovině 14. století.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/svata-hora-u-pribrami

Sázavský klášter

Zámecká 72, 285 06 Sázava

Bohoslužby:

Prohlídky:

Sázavský klášter je úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa a patří k nejpozoruhodnějším poutním, historickým a uměleckým místům v Čechách. Tento mužský klášter se nachází v místě, kde na začátku 11. století v jeskyni nad řekou Sázavou sv. Prokop žil a kde časem kolem sebe shromáždil komunitu, která se kolem roku 1032 stala benediktinským klášterem.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/klaster-sazava-pout-za-svatym-prokopem

Rotunda sv. Petra a Pavla

Unnamed Road, 273 28 Zákolany

Bohoslužby:

Prohlídky:

Rotunda sv. Petra a Pavla je dodnes funkční a stojí na kopci u Zákolan již 1100 let. Pamatuje ještě mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili čtení, psaní a latině. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách. Nachází se v místě zaniklého hradiště Budeč, které založili Přemyslovci kolem roku 800. Ti si zde postupně vybudovali jedno ze svých hlavních knížecích sídel.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/budec-u-zakolan-rotunda-petra-a-pavla

Kostel Krista Spasitele

Grussova 1274/6, 152 00 Praha 5 - Hlubočepy

Bohoslužby:

Prohlídky:

Tento bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy a byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. Jeho stavba byla dokončena v prosinci 2020 a je reakcí na rostoucí zájem obyvatel sídliště Barrandov o aktivity místní zlíchovské farnosti, jejíž kostel sv. Filip a Jakuba už kapacitně nestačil. V kostele je také uložena relikvie sv. Ludmily a nalezneme v něm rovněž poutní ikonu sv. Ludmily.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-krista-spasitele-v-hlubocepich

Kostel sv. Klimenta

Levohradecké nám., 252 63 Roztoky u Prahy

Bohoslužby:

Prohlídky:

Kostel sv. Klimenta na Levém Hradci je jedním z nejstarších křesťanských kostelů v Čechách, který kolem roku 880 založil český kníže Bořivoj poté, co se nechal pokřtít na velkomoravském Svatoplukově dvoře. V roce 982 zde byl také sv. Vojtěch zvolen druhým pražským biskupem. Z původní rotundy se zachovaly pouze základy, které lze nalézt pod dnešní barokní lodí. Kostel je součástí rozlehlého přemyslovského hradiště.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/levy-hradec-kostel-svateho-klimenta

Loreta Kosmonosy

Linhartova 2-4, 293 06 Kosmonosy

K architektonickým skvostům města Kosmonosy patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 Černíny podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě kostelíka svatého Martina. Loreta je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa, jejímž vzorem byla první stavba tohoto typu v italském městě Loretto představující domek Panny Marie. Loreta je rovněž součástí krásného barokního areálu.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/loreta-kosmonosy

Kostel Obrácení sv. Pavla

F. X. Procházky, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Kostel Obrácení Sv. Pavla byl zbudován v létech 1541-42 na pokyn majitele brandýského a mladoboleslavského panství, Arnošta Krajíře z Krajku. Renesanční stavba, první samostatně stojící kostelní objekt nového slohu u nás, pak byla barokně přestavěna a v roce 1753 doplněna zvonicí. Zachované vnitřní zařízení kostela je již rokokové. Před zvonicí stojí socha sv. Jana Nepomuckého s Palladiem.

Zdroj: https://brandysko.cz/farni-kostel-obraceni-sv-pavla-v-brandyse-nad-labem/d-25467

Františkánský klášter v Hájku

0056, 273 51 Červený Újezd-Unhošť

Tento klášter se zahradou a loretánskou kaplí leží osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety. Areál byl v minulosti jedním z nejvýznamnějších poutních míst ve středních Čechách. V 50. letech 20. století byl klášter přeměněn na internační tábor, později na vojenský sklad. O obnovu kláštera se od 90. let snaží františkáni a komunita kolem nich.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/frantiskansky-klaster-v-hajku-u-cerveneho-ujezda

Klášter sv. Františka z Assisi

Klášterní 1, 259 01 Votice

Bohoslužby:

Prohlídky:

Počátky votického kláštera sahají do roku 1627, jeho současný vzhled však pochází z 18. století. Františkáni jej obývali až do roku 1950, kdy byl klášter zrušen. Od roku 2015 je klášter otevřen pro veřejnost. Klášter se skládá ze čtyř dlouhých jednopatrových budov, které obklopují rajský dvůr. K severnímu křídlu přiléhá klášterní kostel. Chloubou kláštera je domácí kaple s mariánskými freskami a refektář s jedinečnou štukovou výzdobou.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/klaster-sv-frantiska-z-assisi-ve-voticich

Bazilika sv. Václava

M. Švabinského, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav 1

Bohoslužby:

Prohlídky:

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Zatímco v 10. století sloužila Boleslav jako důležité správní centrum vládnoucího rodu Přemyslovců, po vraždě sv. Václava se stala poutním místem. V roce 1039 zde kníže Břetislav I. založil baziliku, a tak stvrdil důležitost tohoto svatováclavského kultovního místa.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/bazilika-sv-vaclava-ve-stare-boleslavi

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Komenského, 250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav 1

Bohoslužby:

Prohlídky:

Tato barokní bazilika stojí v místech, kde byl již v 11. století starší románský kostel Panny Marie a sv. Jiří, v jehož dřevěné kapli byl uchováván ochranný obraz země – Palladium. Jde o tepaný reliéf, který podle legendy dostala sv. Ludmila od sv. Metoděje při křtu a její vnuk sv. Václav jej měl mít u sebe ve chvíli smrti. Úcta ke sv. Ludmile, ke sv. Václavovi a také k Palladiu se postupně rozvinula v tradici každoročních zbožných poutí.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/chram-nanebevzeti-panny-marie-ve-stare-boleslavi

Barokní areál Skalka

Poutní areál Skalka, 252 10 Mníšek pod Brdy

Bohoslužby:

Prohlídky:

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu vede z města stezka lemovaná obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Kostelík sv. Maří Magdalény, vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem Kryštofem Dienzenhoferem, doplňují dvě další významné stavby Kryštofa Dienzenhofera – klášter a poustevna; obě určené pro benediktinské mnichy.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/poutni-kostel-na-skalce-u-mnisku-pod-brdy

Kostel sv. Ludmily

Hradní 44, 266 01 Tetín-Beroun 1

Bohoslužby:

Prohlídky:

Kostel byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. století a stojí na místě gotické svatyně ze 14. století. Interiér kostela je jednolodní s plochou klenbou a kamenným barokním oltářem. Uprostřed oltáře se nachází obraz na plátně od neznámého malíře, který znázorńuje, jak sv. Ludmila a kněz Kaich vyučují sv. Václava.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/kostel-sv-ludmily-tetin