Den poutníka se letos konal na prastarém poutním místě, kam chodíval v knihách Felixe Háje Kája Mařík – v poutním areálu Skalka v Mníšku pod Brdy. 19. července se tam sešli poutníci i zástupci organizací, které budují nové poutní trasy nebo pečují o ty stávající. Den poutníka připravuje každoročně spolek Svatá Ludmila s řadou partnerů a to vždy kolem svátku sv. Jakuba, patrona poutníků, na kterou navazuje pěší putování s Ultreia.
Organizátoři a propagátoři poutnictví ve Středočeském kraji představili na Skalce své plány do budoucna a pozvali účastníky na další putování. Jednou z novinek, které chystá například spolek Svatá Ludmila, je rozšíření Stezky sv. Ludmily. „V tuto chvíli existuje jen cyklotrasa Berouna – Tetín - Srbsko. My chceme ale stezku protáhnout z Tetína až do Mělníka. Na Tetíně našla světice svou smrt a v Mělníku se zřejmě narodila,“ upozornila ředitelka spolku Svatá Ludmila Miroslava Janičatová. Víc než 120 kilometrů dlouhá trasa by měla procházet místy spjatými s českou historií, jako je Budeč, Levý Hradec nebo Svatý Jan pod Skalou.
Petr Hirsch ze spolku Ultreia, který pečuje o české svatojakubské stezky u nás, připomněl projekt Postel pro poutníka. Ten se snaží propojit poutníky s lidmi, kteří jsou ochotni jim na pouti nabídnout možnost přespání.
Ocenění za celoživotní přínos pro rozvoj poutnictví předal Mons. Jan Peňázovi radní radní pro oblast kultury, památkové péče acestovního ruchu Středočeského kraje, Václav Švenda. Při svém proslovu popřál Jan Peňáz všem poutníkům například to, aby nenarazili na tzv. nábližky, což jsou zkratky, které jsou sice kratší, ale jež zároveň vedou náročnějším terénem.
Do programu Dne poutníka se také aktivně zapojili poutníci. Vystoupila například Kateřina Juřenčáková, která má za sebou poutě po Česku, Španělsku nebo Francii, kdy v případě delších tras ušla 300 až 600 kilometrů. „Jsem mámou čtyř dětí, poutnice v sukni a průvodkyně pro poutníky. Poutě byly pro mě na začátku nástroj, jak si vyčistit hlavu a odpočinout od každodenního shonu,“ popsala Kateřina Juřenčáková. Promluvil například i poutník Petr Hladík, který prostřednictvím putování vybírá peníze na dobročinné účely.
Při přednášce historika Luďka Krčmáře se účastníci programu dozvěděli informace o proměnách fenoménu poustevnictví. Den poutníka na Skalce uzavřel koncert kapely Naboso, předtím si ještě zájemci prohlédli celý poutní areál Skalka včetně poustevny. Pozorným hostitelem byl po celou dobu akce správce areálu Luboš Kožíšek, který je zároveň koordinátor Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko.
Akci pořádal Svatá Ludmila, z. s., Středočeský kraj, Ultreia, z. s., Cesta Česka, město Mníšek pod Brdy, barokní areál Skalka, Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z. s., Římskokatolická farnost - Mníšek pod Brdy a to za podpory Středočeského kraje.